Jdi na obsah Jdi na menu
 

Don Pealo Natural Claro Churchill

16. 1. 2015

hlavni.jpgNedávno jsem se vydal do Prahy a na mé trase jsem narazil i na obchodní dům Fénix a prodejnu Don Pealo s krásným skleněným humidorem, kde se vyjímalo mnoho doutníků od nerůznějších značek. Mě ale svou cenou upoutaly především "firemní" doutníky Don Pealo a to konkrétně Natural Claro a Maduro Oscuro (recenze na DP Maduro Oscuro se na webu objeví v nejbližších týdnech).

 

Cena jednoho doutníku je 70 Kč a tabák pochází z Nikaragui. Doutníky jsou po 25 kusech baleny do cedrových krabic. Ruční kubánský způsob balení tohoto shortfilleru je na první pohled patrný a přesvědčí nás o tom i uzavřená hlava. Náplň tvoří (nasekané) listy tabáku Habano. Výrobce nám nabídl pořádný kus, protože Natural Claro má parametry doutníků královské velikosti Churchill, tedy 17,5 cm na délku a 1,8 cm v průměru.

 

Prsten doutníku je poměrně jednoduchý, ale vkusný s motivem klobouku, jenž má v logu firma Don Pealo. Někomu se možná bude zdát použití oranžové nevhodné, ale u tohoto doutníku mi prsten "pomerančové" barvy evokuje exotiku Nikaragui a podle mého názoru k doutníku sedí.

 

Krycí list odrůdy Cuban seed Habano je spíše tmavší barvy, jež se výrobce snažil vystihnout názvem Natural Claro, ale já osobně bych barvu tipl spíše na Colorado. Na první pohled je doutník úhledný, list nemá výraznější žilkování, je jemný a stavba doutníku je pevná a na pomačkání nevykazuje jakoukoli vadu. Vůně je nasládlá, kořeněná a přibližující se buketu brazilských tabáků s lehkým tónem arašídů.

 

Podle výrobce má být doutník jemný a lehký s podtóny koření a muškátového oříšku. Ačkoli jsem po zapálení čekal, jako u většiny doutníků, výraznou a štiplavou chuť, pravý opak byl pravdou. Už od prvních potahů byla chuť opravdu jemná a nasládlá, s lehkým tónem nugátu. Požitek z chuti kazil sice horší tah, ale s odhoříváním se tah zlepšoval. Po polovině se objevily tóny oříšků, možná arašídů. V poslední třetině byly v chuti cítit tóny marcipánu. Po celou dobu byla chuť komplexní a nedošlo k žádným výrazným výkyvům. Doba hoření se pohybolvala kolem 1 hodiny a 20 minut,  popel byl světle šedý (viz. foto na FB) a velice pevný. Před odpadnutím držel cca 4 cm!

 

I přes horší tah v první polovině, na mě doutník zapůsobil skvělým dojmem. Osobně preferuji spíše silnější kousky s výrazným tahem, ale DP Natural Claro mě chutí nezklamal. I jemné doutníky mi chutnají a s dobrou whisky se požitek násobí. Za svou cenu je doutník skvělým zážitkem a kvalita nikaraguiského tabáku v kombinaci s ručním zpracováním je poznat od prvních potahů. Rád bych také poděkoval panu Suchému z vedení Don Pealo, za vstřícné jednání a poskytnutí doplňujících informací, i fotografií pěstění a zpracování tabáku.

 

CELKOVÉ HODNOCENÍ: 77/100

 

By Libor

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Don Pelao

Ondřej,17. 7. 2017 9:39

Ahoj, souhlasím s recenzentem.Za 70 k je to parádní kuřivo